EKSKURSIJŲ ORGANIZAVIMAS

Kviečiame visus, neabejingus kultūrai ir istorijai, pakeliauti po Vilniaus ir Tauragės rajonų apylinkes bei susipažinti su šiuose rajonuose gyvenančios ne vienos tautinės kilmės bendruomenės etniniu, kultūriniu, kulinariniu ir architektūriniu paveldu. Savo kelionę galite pradėti nuo Vilniaus rajono, kur svarbiausi siūlomi aplankyti objektai išsidėstę Vilniaus rajono šiaurinėje bei šiaurės rytų ir pietų pusėse. Vienas pagrindinių taškų, kurio nevalia aplenkti, - Nemenčinės miestelis ir jo istorija – tikriausiai mažai kas žino, kad 19 a. šio miestelio gyventojų daugumą sudarė žydų bendruomenė, kol neprasidėjo nacių okupacija... Patariame aplankyti iškiliausius Nemenčinės kultūrinius paminklus, taip pat užsukti į Vilniaus krašto etnografinį muziejų, kuriame turėsite galimybę susipažinti su Vilniaus krašte įsikūrusių lietuvių, rusų, lenkų, baltarusių tautų buitimi, tradicijomis ir amatais, taip pat muziejuje organizuojamos edukacinės keramikos ir audimo programos. Reikėtų paminėti, kad muziejus turi 4 filialus: Sužionyse, Glitiškėse, Čekoniškėse verbų ir buities seklyčia, kur užsukę turėsite galimybę išmokti verbų bei palmių pynimo meno bei Maišiagaloje Kunigo Prelato Juzefo Obrembskio muziejus, supažindinantis su iškilių Katalikų bažnyčios asmenybių atminimu. Taip pat siūlytina aplankyti Bezdonis, kur stūkso Arvydų – Bezdonių dvaras, savo įmantria vyšnine spalva su šalia esančiais sovietinio paveldo gamyklų pastatais kuriantis kičinę atmosferą. Neoklasicizmo stiliaus dvaras pastatytas dar 15 a., o po daugelio metų dabartinių šeimininkų renovuotas, siekiant sukurti pietietišką atmosferą. Šiuo metu dvare vykdomi privatūs renginiai, verslo konferencijos, užsakomos foto-sesijos. Neabejingiems architektūros paminklams, siūloma aplankyt ir šalia Nemenčinės esantį 18 a. Raudondvario dvarą, kuriame anksčiau veikė beveik visą Lietuvą aptarnaujantis alaus bravoras.

Ekskursijos programą galima pratęsti interaktyvia kulinarinio paveldo pamoka užsukę į Ažulaukėje esantį „Kulinarinio paveldo edukacinį inkubatorių“. Kaip alternatyvą siūlome apsilankyti Paberžės kaime ir paragauti ten siūlomų tradicinių patiekalų arba užsukti į Molėtų plente esantį „HBH“ kompleksą ir pasivaišinti tradiciniais lietuviškais ir žemaitiškais patiekalais, kurių dauguma pažymėti „Kulinarinio paveldo“ ženklu. Norintiems ramybės siūlome Glitiškių kaime esančią sodybą „Padvaisko dvaras“, kurioje galėsite paragauti specialiai pagal užsakymą pagamintų tradicinių patiekalų. Taip pat Glitiškių kaime siūlome apžiūrėti 15 a. Glitiškių dvarą bei neaplenkti Glitiškių liaudies amatų dirbtuvių, kuriose vykdomi 4 rūšių edukaciniai mokymai tiek suaugusiems, tiek vaikams: molio žiedimas ant senoviškų ratų, popieriaus plastikos menas ir verbų pynimas iš popieriaus – populiarus verbų gaminimo menas Vilniaus rajone, dekoracinių žaisliukų gaminimas iš šiaudų ir senovinėmis tradicijomis grįstas kiaušinių marginimas vašku, pažymėtina, kad turint pageidavimų, galima išmokti lieti žvakes, taip pat daug patirties turinti žolininkė Jums papasakos apie liaudies grožio priemones ir netradicinę mediciną.

Grįžtant vėl prie architektūrinių paminklų, Vilniaus rajone turite galimybę iš arčiau apžvelgti ir susipažinti su klasicizmo stiliaus renovuotu Pikeliškių dvaru, aplankyti vieną seniausių Lietuvos dvarų – Liubavo, kuris 2012 m. pripažintas vienu iš geriausių Europos kultūrinio paveldo išsaugojimo pavyzdžių, už kokybišką restauraciją jam suteiktas Europos Sąjungos kultūros paveldo prizas ir „Europa Nostra“ apdovanojimas. Liubavo dvaras rašytiniuose šaltiniuose minimas dar 16 a., prižadame, jog išgirsite intriguojančią šio architektūrinio paveldo istoriją – juk net neįsivaizduojate, jog viena dvaro šeimininkių buvusi Barbora Radvilaitė. Šiuo metu dvare įkurtas muziejus, leidžiantis susipažinti su kadaise čia veikusio malūno istorija iš arti.

Nereikėtų pamiršti paminėti Levandų ūkio, įsikūrusio Kiemelių kaime, apsilankę jame, galite ne tik nusipirkti sodinukų ar užsisakyti puokščių, bet siekiant lankytojus supažindinti su šiuo augalu, vykdomos edukacinės ekskursijos po levandų ūkį, norintiems aktyvaus poilsio – šalia Levandų ūkio atidarytas landšaftinis mini golfas. Tuo tarpu profesionalams siūloma nuvykti į šalia Molėtų plento esantį Europos Centro Golfo Klubą, įsikūrusį visai šalia Europos geografinio centro – dar viena puiki vieta, verta būti įtraukta į Jūsų maršrutą! Vilniaus rajono šiaurinėje vakarų pusėje Maišiagaloje verta aplankyti amatų centrą, įsikūrusį buvusioje Houvalto dvaro sodyboje, kuris ne tik vykdo ekspozicines tradicinių amatų parodas, bet ir organizuoja edukacines programas: verbų rišimas, medžio drožinėjimas, karpinių menas, muilo gaminimas – tikime, jog kiekvienas iš Jūsų atras Jums mielą širdžiai amatą ir įsigilins į jo subtilybes!

Taip pat norime priminti, jog Vilniaus rajone apstu kvapą gniaužiančių gamtos vietų, pirmiausia siūlome aplankyt į UNISECO pasaulio paveldo sąrašą įrašytus Struvės geodezinio lanko, skirto tiksliam Žemės dienovidinio lanko ilgio nustatymui, objektus, esančius Gireišiuose, Meškonyse ir Paliepukuose. Mėgstantiems pasivaikščiojimus, rekomenduojame pasižvalgyti po Dūkštų Ąžuolyno pažintinį taką, esantį netoli Dūkštų miestelio. Taip pat netoliese galite aplankyti Akmens skulptūrų parką „Vilnoja“: Sudervėje esantis parkas sužavės Jus skulptūrų išdėstymų tiek ant sausumos, tiek ežere. Dangaus objektais besižavinčius norime nudžiuginti, jog Vilniaus rajone žvaigždes stebėti galite Slabados observatorijoje! O trokštantiems poilsio galime pasiūlyti kaimo turizmo sodybų su pagal užsakymą gaminamais tradiciniais patiekalais, rengiamomis aktyvaus laisvalaikio pramogomis: Sakalauskų sodyba Riešės seniūnijoje, užmiesčio vila „Pas Vincą“ Paberžės seniūnijoje, „Baran - Rapa“, esančioje Nemenčinės seniūnijoje, sezono metu turėsite progos pauogauti ir pagrybauti.

Taigi, tikime, kad iš sudaryto lankytinų objektų sąrašo Vilniaus rajone, kiekvienas iš Jūsų išsirinks dar nematytus ir tikrai vertus dėmesio objektus, padėsiančius susipažinti su multi-kultūriniu paveldu mūsų apylinkėse! Susipažinę su Vilniaus rajono apylinkėmis, siūlome persikelti į Tauragės rajoną..

susisiekti
Žinutė išsiųsta Siunčiama